استادیوم البیت قطر

61994684

استادیوم البیت از ورزشگاه‌های مدرن و جدید قطر در شهر الخور است . در طراحی این استادیوم ۶۰,۰۰۰ نفری نه‌تنها به گذشته و میراث قطر توجه شده است، بلکه ساخت آن مبتنی بر اصل پایداری بوده است و الگویی برای ساخت‌وساز سبز استادیوم‌ها در آینده خواهد بود. طراحی استادیوم به‌شکل چادر قبایل عرب، سقف تاشو و سیستم‌های خنک‌کننده، نقش مهمی در تنظیم دمای ورزشگاه برای بازیکنان و هواداران دارند و در نتیجه کسی حین تماشای بازی‌ها، احساس گرما نخواهد کرد. برای دسترسی به استادیوم البیت می‌توانید از خودرو، تاکسی و مترو استفاده کنید. با توجه به اینکه طبق پیش‌بینی‌ها متروی دوحه به جابه‌جایی بیش از یک میلیون نفر در جام جهانی ۲۰۲۲ کمک خواهد کرد، مترو بهترین حالت سفر برای تماشاگران بازی‌ها در البیت محسوب می‌شود. استادیوم البیت در حاشیه جنوب شرقی شهر کوچک الخور واقع شده و تنها استادیوم جام جهانی فوتبال است که در محدوده شهر دوحه قرار ندارد. از آنجا که الخور در شبکه مترو دوحه نیست، برای رویدادهای بزرگ فوتبالی، اتوبوس‌های شاتل معمولا مسافران را از ایستگاه متروی «لوسیل QNB» به استادیوم می‌برند که شمالی‌ترین ایستگاه در خط قرمز است. انتهای دیگر خط قرمز، بعد از گذر از مرکز دوحه، به فرودگاه بین‌المللی حمد می‌رسد. علاوه بر اینکه دسترسی آسان از فرودگاه بین‌المللی حمد قطر به ورزشگاه جدید الخور با مترو امکان‌پذیر است؛ تعداد زیادی اتوبوس‌ و تاکسی‌ نیز در این مسیر تردد می‌کنند.

استادیوم البیت که با نام استادیوم الخور نیز شناخته می ‌شود، مساحتی حدود ۲۰۰,۰۰۰ متر مربع دارد و توسط پارکی احاطه شده که اندازه آن برابر با مساحت ۳۰ زمین فوتبال است. البیت به‌معنای خانه است و به همین دلیل استادیوم مزبور به‌شکل یک چادر بادیه‌نشین سنتی (بیت الشعار) طراحی و ساخته شده است. این استادیوم نمادی از مهمان‌نوازی در صحرا به حساب می‌آید که به استقبال مهمانانی از نقاط دور و نزدیک می‌رود و آن‌ها را با بخشی از فرهنگ این کشور آشنا می‌کند. از آنجا که حفاظت از محیط زیست عامل اصلی در ساخت ورزشگاه البیت بوده، تسهیلاتی برای اتوبوس‌ها و سایر وسایل نقلیه فراهم شده است تا ترافیک کمتری در جاده‌های محلی وجود داشته باشد و از این طریق تاثیر منفی روی محیط زیست کاهش یابد. یکی از دغدغه‌های تماشاگران فوتبال در سفر به قطر، انتخاب هتل در نزدیکی استادیوم البیت است. «تفرجگاه ساحلی السلطان» (فندق السلطان) با ۱۸۴ سوییت و اتاق لوکس، در نزدیکی ساحل معروف الخور قرار دارد و مجهز به ساحل خصوصی، استخر روباز، رستوران، جکوزی، تجهیزات لازم برای ورزش‌های آبی و… است. «تفرجگاه مروب سیمسمه» (منتجع المروب في سُمَيسِمة) گزینه دیگر اقامت در الخور به حساب می‌آید که فقط ۱۵ دقیقه با خودرو با استادیوم البیت فاصله دارد و به‌عنوان هتلی پنج ستاره، ۵۲ ویلای لوکس با امکانات عالی دارد.

طرح استادیوم البیت در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۴ (۳۰ خرداد ۱۳۹۳) رونمایی و کارهای مقدماتی آغاز شد. با این حال امضای قرارداد با پیمانکار در ژوئیه ۲۰۱۵ صورت گرفت و ساخت‌وساز آن به‌طور رسمی در سپتامبر ۲۰۱۵ کلید خورد. ساخت این استادیوم پس از سه سال به پایان رسید تا الگوی درخشانی برای استادیوم‌های آینده باشد.۹۵ درصد کار فونداسیون و تمام دیوارهای طبقه پایین تا هشت نوامبر ۲۰۱۶ (۱۸ آبان ۱۳۹۵) تکمیل شد. استادیوم البیت در ابتدای سال ۲۰۱۹ آماده شده بود؛ اما تا سال ۲۰۲۱ افتتاح نشد و از دلایل این تاخیر انجام‌نشدن تست تهویه مطبوع و همه‌گیری ویروس کرونا بود. این ورزشگاه در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۱ (۹ آذر ۱۴۰۰) برای بازی قطر و بحرین در عرب کاپ ۲۰۲۱ به بهره‌برداری رسید و فینال همین مسابقات نیز در این استادیوم برگزار شد. استادیوم البیت از روی چادر بادیه‌نشین عربی الگوبرداری شده و ابعاد آن ۳۷۲٫۵ متر در ۳۱۰ متر و ارتفاع ۳۷ متر است. در اصل، نما و سقف آن قرار بود به رنگ سیاه باشند که نوارهای سفیدرنگی در آن‌ها کار شده است؛ گرچه با شروع کار ساخت این ایده تغییر کرد و پوششی سفیدرنگ مزین به نوارهای سیاه با عرض‌های مختلف روی آن‌ قرار گرفت. این نوارهای راه‌راه نماد قبایلی هستند که در گذشته از چادرهای مشابه استفاده می‌کردند. طراحی استادیوم از روی این چادرهای سنتی علاوه بر نمای فوق‌العاده چشم‌نواز، بسیار کاربردی است و سایه ناشی از آن مکمل فناوری‌های خنک‌کننده ورزشگاه خواهد بود و میزان انرژی لازم برای خنک‌سازی محیط را به حداقل می‌رساند. استادیوم و میدان مستطیلی‌شکل اطراف آن روی سکوی مدوری به ارتفاع ۱۴ متر قرار دارند که به‌طور مصنوعی ایجاد شده است. رنگ غالب در فضای داخلی ورزشگاه البیت، قرمز است و برخی از صندلی‌ها به‌شکل طراحی سادو (طرح هندسی در دست‌بافته‌های عربی) چیده شده‌اند. ۱۰۰۰ صندلی برای نمایندگان مطبوعات در این محل وجود دارد. استادیوم البیت که با مشارکت بنیاد اسپایر ساخته شده، امتیاز کلاس A را از سیستم ارزیابی پایداری جهانی (GSAS) به دست آورده و از مصالح ساختمانی سبز و آخرین فناوری برای حفظ انرژی و آب استفاده کرده است. بخش بالایی استادیوم، ۲۸,۰۰۰ صندلی موقت دارد که پس از جام جهانی ۲۰۲۲ برچیده خواهد شد و به کشورهای در حال توسعه ارسال می‌شود که به زیرساخت‌های ورزشی نیاز دارند. به این ترتیب، اهداف پایداری مجموعه نیز محقق خواهد شد. بدنه ساختمان به‌گونه‌ای طراحی شده است که در تابستان، خنک و در زمستان، گرم باشد. سقف تاشوی این استادیوم که ۱۶۰۰ تن وزن دارد، به سیستم‌های تهویه متصل است و به این ترتیب، دمای مطلوبی برای تماشاگران و بازیکنان فراهم می‌شود. این سقف تقریبا در مدت‌زمان ۲۰ دقیقه باز و بسته می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>