تالاب آرامش

105169510916539111194135126217197167147184222

اگر به دنبال آرامش و زیبایی بکر در شمال کشور هستید، حتما سری به تالاب استیل عباس آباد بزنید. تالابی که در ۷ کیلومتری شهر آستارا و در حاشیه جاده لوندویل به آستارا قرار دارد و یکی از منحصر به فرد ترین جاذبه های گردشگری گیلان به حساب می آید. البته باید بخت یارتان باشد تا در روزهای پر آبی به این تالاب سفر کنید وگرنه با کمبود آب این سال ها و خشک شدن سفره های زیرزمینی، عجیب نیست اگر جای تالاب استیل عباس آباد، یک تکه زمین بی آب و علف ببینید. به خصوص بعد از خشکی کامل این تالاب در سال ۸۷ که البته با بارش های مناسب سال بعدش جبران شد. این تالاب اگرچه این روزها با خشکی و کم آبی دست و پنچه نرم می کند اما هنوز هم  اهمیت اکو توریستی خود را حفظ کرده است. تالاب استیل به دلیل نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی مثل کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطرافش گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. به خصوص که در فصل پرآبی، مکان خوبی برای قایقرانی، جت اسکی و ماهیگیری به شمار می آید.

ضلع‌غربی تالاب پوشیده از جنگل و پوشش‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را به وجود آورده اند که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری یکی از جاذبه‌های مهم تلقی می‌شود. جالب ترین ویژگی این تالاب، درختانی هستند که ریشه در آب دارند. به این ترتیب، درختان هر از چند گاهی در آب جا به جا می شوند و در پهنای تالاب حرکت می کنند. به همین علت، تالاب آستارا به تالاب درختان شناور هم معروف است که در گویش محلی به آن هستل شناور به معنای آبگیر شناور می گویند. این تالاب (باز هم اگر خشک نباشد!) زیستگاه خوبی برای ماهیان مشهوری مثل کپور و اردک ماهی به شمار می رود. علاوه بر این، جایگاه پرندگان کمیابی است که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌کنند که مهم‌ترین آن ها چینگیر نوک‌سرخ است. تالاب عباس آباد ۱۳۸ هکتار وسعت دارد و از سال ۱۳۸۴ به عنوان یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان شناخته شده است. گفته می شود قرار است به زودی تله کابینی هم در نزدیکی این تالاب راه اندازی شود تا جاذبه های تفریحی این محل افزایش پیدا کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>