روستای کندلوس مازندران

img_5133

روستای کندلوس،با چهارهزار سال تاریخ در دل کوهستانهای البرز چشم به راه همدمی است تا سفره دل باز کند و از زنان و مردانی پاک سرشت و سختکوش سخن گوید …روستای کندلوس ، به حق و به انصاف یکی از زیباترین و پاکیزه ترین روستاهای ایران محسوب میشود که همچون نگینی در دله طبیعت زیبای البرزشمالی میدرخشد . این روستا درامتداد دره زانوس و منطقه سرسبز و زیبای کجور ، یکی از اولین و کهن ترین سکونتگاههای انسان در استان مازندران قرار دارد برای رفتن به روستای کندلوس باید در جاده چالوس ، بعد از گذشتن از شهر مرزن آباد ، ۶ کیلومتر رانندگی کنید تا به جاده ای فرعی وآسفالت در سمت راست به نام دوآبکجور برسید . بعد از پیمودن ۴۲ کیلومتر در جاده ای پرپیچ وخم و بسیار زیبا و با توجه به تابلوهای مسیر وارد کندلوس میشوید. اگر به روستاهای مختلف ایران رفته باشید و آنها را با کندلوس مقایسه کنید ، اولین خصوصیتی که متوجه آن میشوید ، پاکیزگی و رعایت اصول بهداشتی در این روستاست. در همه جای روستا سطل های زباله وجود دارد و همه اهالی در حفظ زیبایی و پاکیزگی دهکده تلاش میکنند ، پس ما گردشگران هم باید با رعایت احترام به این تلاش و فرهنگ والا از ریختن زباله و صدمه زدن به بافت روستا جلوگیری کنیم.
با توجه به اینکه میهن عزیزمان ایران در طول هزاران سال تاریخ تاریک و روشن خود بارها عرصه تاخت و تاز بیگانگان و دشمنان داخلی و خارجی بوده و بیشتر آثار تمدن و اشیاء و کتابخانه ها و اسناد تاریخی شهرهای آن با این جنگها از بین رفته باید تاریخ را در دل روستاهای این سرزمین جستجو کنیم. عداد زیادی از روستاهای ایران بدلیل قرار گرفتن در مناطق صعب العبور و کوهستانی از گزند این ویرانیها و حملات وحشیانه در امان بوده و میتوانند کمک بزرگی به روشن شدن تاریخ کشورمان کنند. در این بین کندلوس گواه روشنی است که کشف اشیاء با ارزش تاریخی مانند جامهای سفالی و ابزارهای زندگی و کشاورزی ، سلاحها و قفلها و اشیاء زینتی،نمایانگر تمدن کهنی است که قدمت آن حداقل به چهارهزارسال میرسد.

مازندران-»-نوشهر-»-موزه-و-فرهنگسرای-کندلوس

این اسناد و اشیاء به همت دکتر علی اصغرجهانگیری در موزه مردمشناسی کندلوس ( واقع در همین روستا) جمع آوری شده و در معرض دید همگان قرار دارد. یکی از جاذبه های این منطقه موزه مردم شناسی و موزه گیاهشناسی کندلوس میباشد که اطلاعات بسیار جالب و مفیدی درباره تاریخ کهن و تمدن پر رمز و راز این دیار در اختیار ما میگذارد. این موزه حاصل تلاش کم نظیر آقای دکترعلی اصغرجهانگیری یکی از اهالی همین روستاست که دوران کودکی خود را در کندلوس که زمانی جزء مناطق محروم مازندران بشمار میرفت سپری کرده و با پشت سرگذاشتن سختیها و اتمام تحصیلات مقطع دکترا در آمریکا به روستای کودکی خود بازگشت و برای آبادانی آن تلاش کرد . مطالب زیر صحبت های دکتر جهانگیری پیرامون کندلوس و برگرفته از سایت تبیان میباشد:
على اصغرجهانگیرى موسس مجموعه فرهنگى کندلوس درباره سابقه تاریخى کندلوس مىگوید: کندلوس که بخشى از میخساز محسوب مىشود در دامنه هاى سرسبز و کوهستانى البرز در منطقه کجور مازندران قرار گرفته است و شاهد تمدن هاى گوناگونى در ادوار مختلف تاریخ بوده و نشانه هایى از تمدن قبل از میلاد تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران بعد از اسلام را در خود جاى داده است. به گفته او امروزه میخساز شامل چهارده کده است. دهکده کندلوس که یکى از قدیمى ترین سکونتگاههاى انسانى منطقه کجور به شمار مىرود و در دامنه هاى سلسله جبال البرز منتهى به دره زانوس واقع شده است.
جهانگیرى درباره مردم کندلوس مى گوید: مردم کندلوس خانه هایشان گلى ولى چشمه هایشان گوارا،امکاناتشان اندک اما مهربان و میهمان نواز، سوخته از آفتاب و رنجکشیده از زمانه ولى صبور و بردبارند. هنوز بانگ خروس و پرندگان رنگ دهنده روزشان و زوزه شغال و صداى رودخانه زمزم همخواب شبانگاهشان است.
کار و پیشه اهالى این دهکده از قدیم الایام تهیه و تولید چوب و زغال در زمستان و کشاورزى در تابستان بوده است و اکنون به دلیل قانون مراقبت از جنگل اهالى علاوه بر کشاورزى به خیاطى و نجارى روى آورده اند. از صنایع دستى این دهکده مىتوان به بافتن جاجیم ،ایزار (پارچه پشمى چارخانه دستباف) جوراب، دستکش و بلوز پشمى گلدار اشاره کرد.

-کندلوس-1389624317

6 دیدگاه در روستای کندلوس مازندران

 1. M می‌گه:

  واقعا این جا روستاس!!!!!!!!!!!!

 2. M می‌گه:

  ممنونم
  مگه میشه خوشم نیاد فوق العادس

 3. ehsan می‌گه:

  ایشالله که مسیر بیفته و بریم یه سر بزنیم…چون فک کنم واقعا حیفه ندیدنش
  ممنون داود جان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>