شهرکرد

1624658

شهرستان شهرکرد با مساحت حدود ۳۶۹۲ کیلومتر مربع در شمال شرق استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته‌است از لحاظ موقعیت نسبی از سمت شمال و شرق و جنوب شرقی به استان اصفهان از طرف غرب به شهرستان کوهرنگ و از طرف جنوب و جنوب شرقی به فارسان و اردل منتهی می‌شود. مرکز این شهرستان شهرکرد است.

تاریخچهٔ شهرکرد : نام شهر کرد قبلاً ده کُرد بوده‌ است. در سال هزار و سیصدو چهارده ده کرد از دهستان به شهرستان تبدیل شد و با تغییر واژهٔ «ده» به «شهر» نام شهرکرد بر آن گذارده شد. زبان مردمان شهرکرد فارسی است. اهالی بسیاری از شهرهای این شهرستان مانند سامان – بن – شهرکیان (شهرک) و طاقانک به زبان ترکی نزدیک به ترکی قشقایی نیز تکلم می‌کنند. به چه دلیل پسوند کرد برای شهرکرد گذاشته‌اند: در سالایان دور زمانی که اصفهان پایتخت بود کردها نقشه حمله به اصفهان را میریزند که شاه آن زمان با فهمیدن این موضوع فکر چاره می‌کند که با کردها چه کند به همین دلیل گروهی از کردهای با اسم و رسم را که هنوز از این نقشه خبر دار نشده‌اند را جمع میکند و در شهرکرد یا دهکرد به آنها زمین می‌دهد و چون شهرکرد در سر راه حمله کردها بوده و به اصفهان نزدیک بوده و نظر به رسم کردها که حمله به خودی را خیانت می‌دانستن کردها بعد از مواجهه با کردهای مستقر در شهرکرد دست از حمله بر می‌دارند و گروهی از آنان در همینجا یعنی شرکرد مستقر می‌شوند از این رو به این شهر، شهرکرد می‌گویند. اتابکان فارس و لرستان نیز از شهرکرد بدلیل موقعیت راهبردی آن به عنوان پاسگاه و تامین عبور و مرور استفاده می‌کرده‌اند. شهرسیتان شهرکرد از شرق به شهرستان‌های فرخشهر و روستای طاقانک و از سمت غرب به شهرستان چالشتر، بن، و روستاهای وردنجان شیخ شبان، کاکلک اشکفتک محدود می‌شود.
موقعیت جغرافیایی : این شهرستان در طول شرقی ۴۹ درجه و ۲۲ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۴۹ دقیقه‌است و از نظر عرض جغرافیایی در عرض شمالی ۳۲ درجه و ۲۰ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۳۱ دقیقه قرار گرفته‌است. به لحاظ وضعیت توپوگرافی این شهرستان در بخش شمالی رشته کوه زاگرس و در حاشیه گسل زاگرس قرار گرفته و از ارتفاعات آن می‌توان به کوه جهانبین و کوه شیراز اشاره کرد که با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر آن را پوشانیده‌است. فواصل بین رشته کوهها را دشتهای وسیعی فرا گرفته‌است از عمده‌ترین دشتهای منطقه می‌توان به دشت شهرکرد، دشت بن، دشت هفشجان اشاره نمود.

جمعیت : براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ خورشیدی،شهرستان شهرکرد دارای ۲۸۳۲۱۰ نفر جمعیت می باشد. که از این تعداد ۲۵۳۶۲۹ نفر در نقاط شهری و ۲۹۵۸۱ نفر نیز در نقاط روستایی ساکن هستند.

2 دیدگاه در شهرکرد

  1. تنها می‌گه:

    چه خوبه تاریخچه همه شهرا رو بذارین تا بیشترآشنا بشیم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>