یادگار سردار قشقایی

a2664941284102a

استان چهارمحال و بختیاری، شهرکرد، ۵کیلومتر مانده به شمال شهر سامان، پل تاریخی زمان خان! این سرراست ترین آدرسی است که شما را به تاریخی ترین بنای زاینده رود می رساند. پلی که در دوران ساسانیان، به دستور یکی از سران ایل قشقایی آن دوره به نام زمان‌خان ساخته شد تا کوچ ایل را از روی رودخانه زاینده‌رود ساده تر کند. با این حال، امیر حسین نیکزاد در کتاب شناخت سرزمین چهار محال  زمان ساخت این پل را به دوران صفویه نسبت می دهد و می نویسد: «ظاهرا قبل از ساخت پل زمانخان آب رودخانه زاینده رود منحرف و با حجاری و کوه تراشی صخره ها پل زمانخان بر روی دوز بانه صخره ای ساخته شد.»پل تاریخی زمان خان، ۳۰متر طول دارد و ۱۳ متر ارتفاع. با دو دهانه ۸متری جناغی که اطراف سه پایه سنگی قرار گرفته اند. بنای پل زمان خان با سنگ آجر و ملاط گچ و ساروج ساخته شده است. پیش از احداث این پل، پل های دیگری هم در این منطقه ساخته شده بود اما همه آنها به دلیل نبود پایه های محکم و جانمایی دقیق بر اثر طغیان رودخانه تخریب شده بودند. اما پل زمان خان از آنجایی که در نقطه ای مرتفع و روی صخره ای محکم ساخته شده است، از طغیان های فصلی بهار در امان ماند تا قرن ها بعد، به عنوان یکی از میراث تاریخی شهرکرد شناخته شود. در حقیقت تصمیم هوشمندانه زمان خان برای به کار گیری صخره به عنوان پایه و موج شکن و قرار دادن دهانه های پل بر روی آن، باعت شد مقاومت پل چند برابر بیشتر شود. روی پل زمانخان جان پناهی به ارتفاع یک متر دیده می شود و این در حالی است که به موازات طول پل هم مسیر سرراستی برای عبور سالم رهگذران و چهار پایان در نظر گرفته شده است.

تعمیرات بنا : در سال ۱۲۰۲ کارگزاران حکومت صفوی برای اولین بار پل زمان خان را ترمیم و بازسازی کردند و در سال ۱۳۲۱ شمسی حاج عبدالحسین قزوینی مالک قریه جمعالی یک بار دیگر این پل را تعمیر و مرمت کرد.

امکانات توریستی : اگر گذارتان به شهرکرد و حوالی این پل افتاد، می توانید در دهکده سیاحتی زاگرس اقامت کنید. این دهکده واحدهای اقامتی زیبایی دارد که مشرف به زاینده رود و پل زمانخان هستند و در حقیقت در مجاورت این پل بنا شده اند. اطراف این پل پر از باغ های سرسبز با درختان میوه است که مناظر شگفت انگیزی را به وجود آورده اند.علاوه بر این، هتل گل های سامان هم در آن نزدیکی قرار دارد و می توانید برای اقامتتان روی این هتل هم فکر کنید. پارکینگ، سکوی نشیمن، آب آشامیدنی، تجهیزات جهت بازی کودکان، فضای سبز و هر چیزی که نیاز داشته باشید، در این منطقه برایتان فراهم است. به علاوه این که فاصله شما در این اقامتگاه ها تا پمپ بنزین سامان ۲ کیلومتر خواهد بود و احتمالا مشکل بزرگی بابت بنزین زدن نخواهید داشت.

2 دیدگاه در یادگار سردار قشقایی

  1. Mozhgan می‌گه:

    جالب بود واقعا دست مریزاد…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>