منطقه گردشگری فینارود

1515-768x513

منطقه گردشگری فینارود خلخال به عنوان یکی از دالان های آب و هوایی خلخال با مطبوع ترین آب و هوا و چشم اندازهای جنگل ، مرتع و کوهستان دریچه ای به زیبایی های خلخال است. منطقه گردشگری فینارود خلخال یکی از زیباترین مناطق گردشگری بکر در جنوب شهر خلخال در بالادست روستای خوجین به زبان محلی فیین واقع شده است. در لحظه ورود به این منطقه با مشاهده مه غلیظ موجود در ارتفاعات منطقه به اطمینان می توان این منطقه را روزنه ای به زیبایی های شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل عنوان کرد. وجود گیاهان دارویی غنی در این منطقه احساس خوشایندی به گردشگران داده به طوریکه برخی از گردشگران به تهیه گیاهان دارویی در دل طبیعت این منطقه پرداخته و از آب و هوا و زینت طبیعی گل و گیاه فینارود بهره مند می شوند. منطقه گردشگری فینارود خلخال که با وجود چندین سد و بند تاخیری کوچک برای حفظ و ذخیره منابع زیرزمینی آب در حال تکامل است همه ساله پذیرای میهمانان و گردشگران زیادی از مناطق مختلف کشور است. منطقه گردشگری فینارود خوجین در بالادست به جنگل های جنوب خلخال متصل می شود که بعد از گذشت این جنگل به محدوده جنگلی گیلان مسیر پیاده روی وجود دارد. این منطقه با آب و هوای مطبوع و خنک و چشم اندازهای جنگلی و مرتعی زیبایی خیره کننده ای داشته که در فصل بهار و تابستان به علت سرسبزی و طراوت این منطقه پای خیلی از گردشگران را به این منطقه می کشاند.

فینارود منطقه ای است که می توان جنگل و کوهستان و مرتع را در یک نگاه به وضوح دید و قرار گرفتن دریاچه سد فینارود در بالادست این منطقه امکان برگزاری جشنواره ماهیگیری در این منطقه را برای اهالی فراهم ساخته است. در پایان دست این منطقه گردشگری زمین های کشاورزی اهالی روستای خوجین قرار گرفته که در سال های اخیر بحث آبیاری قطره ای و بارانی با بهره گیری آب موجود در این منطقه برای کشاورزان برنامه ریزی شده است. نزدیک بودن منطقه گردشگری فیناورد به روستای خوجین سبب شده که غفلت بعضی از اهالی موجب از بین رفتن مرتع به وسیله ریزش زباله های خانگی و پلاستیک شود و انتظار می رود که اهالی با در نظر گرفتن این طبیعت زیبا در حفظ نظافت و زیبایی این منطقه بیش از پیش کوشا باشند. در حالی که گردشگری در خلخال می رود تا جایگاه خوب خود را در اذهان مردم کشورمان پیدا کند وجود راه دسترسی مناسب برای این منطقه یکی از مطالبات مردمی است هر چند راه خاکی سه تا چهار کیلومتری از روستای خوجین خوب و هموار بوده ولی توجه ویژه مسئولان برای جلب رضایت گردشگران در این منطقه را می طلبد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>