اولین ژئوپارک خاورمیانه در قشم

a442211718274102a

کافیست سری به ژئوپارک قشم در استان هرمزگان بزنید تا باور کنید که دیدنی ترین شاهکار طبیعت، مثل نگینی منحصر به فرد در قلب خلیج فارس می درخشد و این منطقه را به عنوان اولین ژئوپارک خاورمیانه معرفی می کند. منطقه ای با جنگل های حرا و سواحل خلیج فارس که می تواند مهمترین جاذبه گردشگری جنوب ایران لقب گرفته بگیرد. ژئوپارک قشم به عنوان اولین ژئوپارک ایران و خاورمیانه یکى از منحصر به فردترین ژئوپارکهاى جهان است که در کنار سواحل زیباى خلیج فارس و جنگل دریایى حرا مى تواند در جذب توریسم و علاقمندان به طبیعت نقش مهمى ایفا کند. این ژئوپارک با وسعت کافى و مرزهاى شناخته شده چندین پدیده بارز زمین شناسى را در خود جای داده و به پارک زمین شناسی ایران تبدیل شده است.وجود آثار تاریخى، بوم شناسى و میراث فرهنگى و طبیعى در این منطقه مى تواند نقش ارزشمندى در توسعه اقتصادى جوامع پیرامونى خود ایفا کند. در محدوده ژئوپارک قشم مى توانید جاذبه هایی مثل تنگه چاه کوه، دره ستاره ها، تنگه عالى، دره تندیسها، دره شور، نمکدان، دولاب و کورکورا کوه را ببینید که در یک مسیر طولى، از شرق به محور روستاى طبل و سلخ و در غرب به محور روستاى گورى و کانى و از شمال به ساحل شمالى و از جنوب به ساحل جنوبى منتهى مى شود.

موزه حیات وحش : شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که ژئوپارک قشم در سال ۲۰۰۶ به ثبت جهانى رسید و البته خیلی پیش تر از آن، عنوان اولین ژئوپارک خاورمیانه را به خود اختصاص داده بود و نام ایران را در زمره ۱۷ کشور داراى ژئوپارک ثبت کرده بود. داود احمدى مدیرکل سیاحتى، میراث فرهنگى و صنایع دستى سازمان منطقه آزاد قشم، در خصوص این منطقه جغرافیایی به خبرگزاری مهر می گوید: «ژئوپارکها از جمله ژئوپارک منحصر به فرد قشم زیر نظر یونسکو و توسط بالاترین مقام منطقه اى که ژئوپارک در آن واقع شده اداره مى شوند و براساس برنامه هاى یونسکو، این مناطق در حقیقت به مراکزى کارآمد براى آموزش محیط زیست، پژوهش و کارورزى در زمینه هاى مختلف علوم زمین تبدیل مى شوند.» ژئوپارک قشم به دلیل قرار گرفتن در منطقه استراتژیک خلیج فارس و واقع شدن بین ژئوپارکهاى شرق آسیا و اروپا، اهمیت و موقعیت خاصى دارد و این در حالی است که تنوع ژئوپارک قشم تنها به پدیده هاى زمین شناسى محدود نمى شود بلکه تنوع در پدیده هاى بوم شناسى، آثار باستانى، محیط زیست، حیات وحش و چندین پدیده دیگر نیز از دیگر ویژگی هاى این ژئوپارک است. ژئوپارک قشم داراى موزه اى است که حیات وحش منطقه را به صورت تاکسیدرمى به همراه عکسهایى از پدیده هاى زمین شناسى ژئوپارک در خود جاى داده و همه روزه مورد بازدید علاقمندان قرار مى گیرد.

جنگل های حرا : محمد رضا قاسمى نژاد، مدیر ژئوپارک قشم قرار گرفتن سواحل در حاشیه ژئوپارک قشم و مجاورت آن با جنگل هاى زیباى دریایى حرا را از ویژگی هاى ژئوپارک مى داند و می گوید: «با توجه به تنوع پدیده هاى زمین شناسى در ژئوپارک قشم، این منطقه مى تواند به مرکزى جهت تحقیقات، مطالعات و انجام پایان نامه ها در زمینه هاى رسوب شناسى ژئومورفولوژى، فسیل شناسى و بررسى گنبد نمکى و پدیده دیا پیریسم تبدیل شود.» او معتقد است، پدیده هایى مانند پوشش گیاهى و حیات وحش نیز جزئى از ژئوپارک محسوب مى شوند که بر اساس آن وجود جنگل دریایى حرا در شمال شرق ژئوپارک قشم به عنوان یکى از عوامل تقویت کننده این ژئوپارک، شرایط تحقیق و مطالعه علمى درباره این اکوسیستم غنى را از موقعیت ویژه اى برخوردار کرده است. وجود بیش از ۲۲۰ گونه پرنده ۳۰ گونه خزنده و ۲۰ گونه پستاندار در محدوده ژئوپارک قشم و اطراف آن همان ویژگی منحصر به فردی است که مى تواند زمینه توسعه هر چه بیشتر ژئوپارک قشم را فراهم کند. علاوه بر این، وجود آثار باستانى در محدوده ژئوپارک قشم که تاریخ بعضى از آنها به دوره مادها مربوط مى شود جنبه باستان شناسى این ژئوپارک را تقویت کرده و یک امتیاز ویژه در بین ژئوپارک های دیگر جهان به این منطقه می دهد. در حال حاضر ۶۴ ژئوپارک در سراسر جهان به تصویب شبکه جهانى ژئوپارکهاى ملى در آمده اند که اروپا با ۳۴ و چین با ۲۲ ژئوپارک صاحبان بیشترین پارکهاى زمین شناسى هستند.

2 دیدگاه در اولین ژئوپارک خاورمیانه در قشم

  1. ehsan می‌گه:

    عالیه
    ایرانمون عالیه
    فقط باید یکم جیبمون پر باشه :/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>