مدرسه ۲۲ بهمن اورمیه

5c2b0747-4bb8-470d-951c-f01ca95f72ca_20150305_095546

موقعيت طبیعی و فعلي اثر : اين اثر در شهرستان اروميه – بخش مركزي – شهر اروميه – تقاطع خيابان امام و خيام شمالي قرار دارد. این بنا مربوط به دوره پهلوی اول با مالکیت دولتی و با شماره ثبتی ۱۷۷۲۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در اختیار آموزش و پرورش ارومیه قرار دارد.

مشخصات اثر : پلان اين بنا بفرم مربع مستطيل شكل در سه طبقه احداث شده است زيرزمين بنا داراي ۱۰ فضاي متفاوت مي باشد كه در حال حاضر از تعدادي از آنها به عنوان آزمايشگاه و اتاق سمعي بصري استفاده مي شود. طبقه همكف شامل ۶ كلاس و دو فضاي بسيار بزرگ مي باشد. طبقه اول داراي ۶ كلاس و يك سالن بزرگ مي باشد كه از آن به عنوان سالن اجتماعات استفاده مي شود. ورودي اصلي بنا در جنوب شرقي بوده كه هم اكنون فقط براي دسترسي به حياط آن جبهه از آن استفاده مي شود دو ورودي ديگر در جبهه شمال غرب  مي باشد، عبور و مرور اصلي از اين دو ورودي صورت مي گيرد. عمده مصالح بكار رفته در بنا خشت و آجر و در بخشهايي از ديوارها كاهگل با پي سنگي مي باشد و سقف بنا با تيرهاي چوبي پوشيده شده است و توسط شيرواني نيز پوشش داده شده است جرزهاي اصلي در تمامي طبقات باربر مي باشند كه ضخامت آنها در پي حدود ۱۱۰ سانتيمتر و در طبقه اول به ۶۰ سانتيمترمي رسد. پنجره هاي زيرزمين قبلاً چوبي بوده است كه در بعدها در تعميرات پنجره هاي آهني جايگزين شده است.

ويژگيهای اثر : مدارسي كه ميسيونرهاي آمريكایي قبل از جنگ جهاني اول ساخته بودند در جنگ جهاني اول منحل شد كه ساختمان ۲۲ بهمن نيز از آن جمله بود. در سال ۱۳۰۳ در محل اين مدرسه دبيرستان ۳كلاسه تاسيس گرديد و تا سال ۱۳۱۲ دایر بود در همين سال رضا شاه كليه اين مدارس را خريداري نمود و اين مدرسه هم جزء آن تعداد بود كه دبيرستان رضا شاه كبير ناميده شد بعد از انقلاب بنام سليم اميني تغيير يافته و در حال حاضر این بنا در حاله مرمت و آماده سازی می باشد تا به عنوان موزه معلم موورد استفاده قرار گیرد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>