کشف بازار باستانی از دل خاک

1965205

بازار بزرگ سیمره بعد از ۱۴۰۰ سال از زیر خاک بیرون آمد! این بازار که متعلق به قرون اولیه اسلامی است در آخرین کاوش های باستان شناسان ایلامی پیدا شد و سرنخ های تازه ای از زندگی مردمان آن عصر در اختیار باستان شناسان قرار داد. بهزاد فریادیان سرپرست هیئت باستان شناسی شهر تاریخی سیمره در این باره گفت: «در این کاوش با تلاش باستان شناسان سازه بزرگ یکی از بازارهای شهر باستانی سیمره با قدمتی حدود ۱۴۰۰ ساله با معماری پیچیده نمایان شد.» در این کاوش ۸ حجره، طاقچه، طاق نما، ستون، گچبری هایی با نقوش هندسی و گل و گیاه، ظروف منقوش و غیر منقوش سفالی و ظروف شیشه ای بدست آمده است. اتاق‌های تو درتو و تاقچه‌های قرینه هم و همچنین قطعاتی از گچبری های منقش به نقش گل و گیاه و ظروف سفالی و شیشه‌ای، آثار دیگری بودند که باستان شناسان ایلامی در کاوش های خود به دست آوردند.

فریادیان با بیان اینکه اصلی ترین سازه این اثر مربوط به قرون اولیه اسلامی و لایه های پایین تر آن مربوط به اواخر دوران ساسانی است به خبرگزاری مهر گفت: «ایستایی سازه های خارج شده از دل خاک قابل مرمت و بازسازی است.» محوطه تاریخی سیمره متعلق به دوره ساسانیان و قرون اولیه اسلامی است که در واقع با ورود اسلام به ایران و انقراض سلسله ساسانی؛ به مدت ۳۳۰‬سال محل سکونت امرای اسلامی بوده است. اما به گفته فریادیان این شهر که ششمین اثر ملی به ثبت رسیده کشور به شمار می‌رود، به دلیل وقوع زلزله یا خشکسالی های متوالی و یا حتی دیگر بلایای طبیعی خالی از سکنه شده است.

7 دیدگاه در کشف بازار باستانی از دل خاک

 1. Mozhgan می‌گه:

  این نشونگر اینه که ایرانی ها از اول به خرید و مد وزیبایی علاقه داشتن :) :) :)
  خسته نباشید و یک دنیا تشکر بابت زحمتایی که برا موسسه میکشی!

 2. احسان می‌گه:

  وطنم پاره ی تنم.
  از اول بازار داشتیماااا.وسلامممم

 3. ببخشید ها پایان نامه بنده در مورد تمدن عیلامی ها بوده ،وییییشششش

 4. faramaz می‌گه:

  الله اکبر
  بازار مگه داریم؟ :|
  یه دور بزنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>